Τους επαγγελματίες και τους εργαζόμενους στην Κεντρική Λαχαναγορά Ηρακλείου επισκέφθηκε νωρίς το πρωί ο Υποψήφιος Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία, Μανώλης Αλιφιεράκης, και συζήτησε μαζί τους τις συνθήκες εντατικής δουλειάς τους, σ’ έναν χώρο που λειτουργεί από τις πρώτες πρωινές ώρες.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2019/07/bipe-4.jpg)
Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον άκουσε τα αιτήματά τους και δέχθηκε τις ευχές τους για επιτυχή ολοκλήρωση του προεκλογικού του αγώνα, καθώς, όπως είπαν, ο Μανώλης Αλιφιεράκης είναι ένας άνθρωπος της δουλειάς που αναγνωρίζει τον μόχθο των ανθρώπων για την καθημερινή επιβίωση.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2019/07/laxanagora-3.jpg)
Στη συνέχεια ο Μανώλης Αλιφιεράκης βρέθηκε στη ΒΙΠΕ Ηρακλείου και συναντήθηκε με επιχειρηματίες και εργαζόμενους σε μεγάλες επιχειρήσεις, τονίζοντας πόσο αναγκαία είναι η στήριξη της επιχειρηματικότητας για την πρόοδο του τόπου και τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας σε ένα περιβάλλον υγιούς ανάπτυξης.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2019/07/bipe-3.jpg)
Αυτοδημιούργητος επιχειρηματίας ο ίδιος, δεν παρέλειψε να τονίσει ότι τα μέτρα που προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ για μείωση προκαταβολής φόρου στο 50% για φυσικά πρόσωπα και προσωπικές επιχειρήσεις σε 2 δόσεις (2020-2021) και στο 80% για νομικά πρόσωπα, η σταδιακή μείωση του πρώτου κλιμακίου του φόρου εισοδήματος στο 20%, η κατάργηση εισφοράς αλληλεγγύης για εισόδημα έως €20.000 και μείωση συντελεστών για μεγαλύτερα εισοδήματα, καθώς και μείωση του ΕΝΦΙΑ μεσοσταθμικά κατά 30% το 2020 και 50% για τις χαμηλές και μεσαίες περιουσίες, θα δώσουν μεγάλη ανάσα σε εργαζόμενους, επαγγελματίες και επιχειρήσεις και πρέπει να υλοποιηθούν άμεσα.