Στη σύλληψη ενός 36χρονου αλλοδαπού, για παράβαση του Εθνικού Τελωνειακού Κώδικα, προχώρησαν σήμερα το πρωί, στελέχη του γραφείου Ασφάλειας του Κεντρικού Λιμεναρχείου Ηρακλείου.
Όπως αναφέρει η ανακοίνωση του λιμενικού, σε έλεγχο που διενεργήθηκε μετά τον κατάπλου Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου στο λιμάνι Ηρακλείου, βρέθηκαν στον ταξιδιωτικό σάκο του τριακόσιεσυσκευασίες καπνού των πενήντα γραμμαρίων έκαστη, οι οποίες δεν έφεραν ένσημη ταινία ειδικού φόρου κατανάλωσης.
![](http://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2019/01/jpg1-620x465.jpg)
Από την οικεία Λιμενική Αρχή, που διενεργεί την προανάκριση, κατασχέθηκαν τα ανωτέρω καπνικά προϊόντα, οι διαφυγόντες δασμοί των οποίων ανέρχονται στο χρηματικό ποσό των 3.630,93 ευρώ.