Σε έλεγχο που διενεργήθηκε, πρωινές ώρες σήμερα, από στελέχη του Γραφείου Ασφαλείας του Κεντρικού Λιμεναρχείου Ηρακλείου σε επικαθήμενο όχημα, το οποίο εκφορτώθηκε από Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο στον οικείο λιμένα προερχόμενο από Πειραιά, εντοπίστηκαν επικίνδυνα είδη και ουσίες, συνολικού βάρους 7.426,8 κ., η μεταφορά των οποίων απαγορεύεται με κανονικά δρομολόγια Ε/Γ-Ο/Γ πλοίων, σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 405/96.
Από την οικεία Λιμενική Αρχή που διενεργεί την προανάκριση, συνελήφθη ο 65χρονος οδηγός του φορτηγού οχήματος, κατασχέθηκαν τα ανωτέρω είδη ενώ κινήθηκε η διαδικασία επιβολής των προβλεπόμενων διοικητικών κυρώσεων.
Δείτε φωτογραφίες που δημοσίευσε το Λιμενικό:
![](http://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2018/07/hrakleio-1-620x330.jpg)
![](http://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2018/07/hrakleio-2-620x330.jpg)
![](http://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2018/07/hrakleio-3-620x330.jpg)
![](http://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2018/07/hrakleio-4-620x330.jpg)