Ολυμπιακοί Αγώνες: «Ασημένιος» ο Απόστολος Χρήστου στο Παρίσι

Το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 ήρθε από την κολύμβηση και τον Απόστολο Χρήστου, που κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον τελικό των 200μ. ύπτιο!

Ο Έλληνας πρωταθλητής με μια μυθική εμφάνιση πήρε το ασημένιο, μετά το χάλκινο του Θεόδωρου Τσελίδη στο τζούντο και έγραψε ιστορία, μιας κι αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στην κολύμβηση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

O αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον τελικό με 1:54.82 και έχασε μόνο από τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος, που πήρε την πρώτη θέση με 1:54.26.

Θυμίζουμε ότι ο Χρήστου πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση στον τελικό των 100μ. ύπτιο και τερμάτισε στην τέταρτη θέση, χάνοντας το μετάλλιο για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου.

Συνολικά η Ελλάδα έφτασε τα 123 μετάλλια στη σύγχρονη μορφή των Ολυμπιακών Αγώνων, από το 1896 μέχρι σήμερα.