Κλιμάκιο της ΤΕ Ηρακλείου του ΚΚΕ βρέθηκε κοντά στους σεισμόπληκτους του Χουδετσίου του Δήμου Αρχανών-Αστερουσίων χθες Παρασκευή 1/10. Επικεφαλής του κλιμακίου ήταν ο Μαρινάκης Αλέκος, περιφερειακός σύμβουλος με την Λαϊκή Συσπείρωση και μέλος του ΓΠ Κρήτης του ΚΚΕ. Στο κλιμάκιο συμμετείχε και ο Ανδρέας Κοκοσάλης, μέλος του ΓΠ Κρήτης του ΚΚΕ.
Το κλιμάκιο του ΚΚΕ πραγματοποίησε συνάντηση με τον πρόεδρο της τοπικής κοινότητας, Θαλασσινάκη Γιάννη, ενώ κατέγραψε επιτόπου τις καταστροφές που προκάλεσε ο πρόσφατος σεισμός σε κατοικίες και άλλες υποδομές.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2021/10/1-2-2-480x640.jpg)
Στην συνάντηση με τον πρόεδρο στην οποία συμμετείχαν και κάτοικοι της περιοχής μεταφέρθηκε πως έχει ελεγχθεί το 85% των κτηρίων, με την πλειοψηφία τους να χαρακτηρίζεται ως «κίτρινα». Επιπλέον, 15 άνθρωποι δεν έχουν πρόσβαση σε στέγη και 21 χρειάζονται σίτιση πρωί-βράδυ. Την ίδια στιγμή αναδείχθηκε πως μία σειρά ερειπωμένων σπιτιών χρειάζονται άμεση κατεδάφιση καθώς απειλείται η ζωή των κατοίκων με κάθε νέο μετασεισμό ενώ ορισμένα σημεία του οδικού δικτύου έχουν καταρρεύσει.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2021/10/1-3-3-640x480.jpg)
Από την πλευρά του το κλιμάκιο του ΚΚΕ αναφέρθηκε στην ανάγκη άμεσης στήριξης και έμπρακτης αλληλεγγύης και βοήθειας στους σεισμόπληκτους, κάποιοι εκ των οποίων είναι χωρίς κανένα εισόδημα. Να εξασφαλιστεί η ασφάλεια όλων των κατοίκων της περιοχής με προτεραιότητα την άμεση ασφαλή στέγαση τους, την σίτιση και κάλυψη όλων των άμεσων αναγκών τους. Στη συνέχεια ανέδειξαν την ανάγκη να επιταχυνθεί ο έλεγχος των σπιτιών, καταστημάτων και δημοσίων κτιρίων καθώς και η αποκατάσταση των υποδομών και η άμεση και πλήρη αποκατάσταση των ζημιών στο 100% χωρίς προϋποθέσεις και γραφειοκρατικών διαδικασιών για τους πληγέντες.
Τέλος, το κλιμάκιο του ΚΚΕ κάλεσε το λαό της περιοχής να συνεχίσει να δείχνει την αλληλεγγύη του και η λαϊκή οργάνωση που έχει αναπτυχθεί να διασφαλίσει την ικανοποίηση των άμεσων αναγκών των σεισμόπληκτων.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2021/10/1-4-1-480x640.jpg)