Την κινητοποίηση των πυροσβεστικών δυνάμεων από την Ιεράπετρα, τον Άγιο Νικόλαο και το Ηράκλειο έχει προκαλέσει μια φωτιά, που ξεκίνησε σήμερα, μετά τις 6:30 το απόγευμα, έξω από το χωριό Μεσελέρους.
Στο σημείο βρίσκονται και επιχειρούν επίγειες και εναέριες δυνάμεις. Περίπου 15 οχήματα της πυροσβεστικής, εθελοντές, στο έργο της κατάσβεσης συνδράμει και ο Δήμος Ιεράπετρας με υδροφόρες μέσω της πολιτικής προστασίας.
Στην περιοχή οι άνεμοι πνέουν ισχυροί βόρειοι άνεμοι, ενώ ο καπνός γίνεται αντιληπτός μέχρι και την νήσο Χρυσή. Το μέτωπο της φωτιάς μαίνεται προς τις τοπικές κοινότητες Μεσελέρων, Μακρυλιάς και Καλαμαύκας.
Η φωτιά επεκτείνεται με 3 ενεργά μέτωπα βόρεια του φράγματος περίπου 8 χλμ.
![](https://radiolasithi.gr/wp-content/uploads/fotia-3-1-395x526.jpg)
![](https://radiolasithi.gr/wp-content/uploads/fotia-2-2-700x526.jpg)
![](https://radiolasithi.gr/wp-content/uploads/fotia-1-701x526.jpg)
![](https://radiolasithi.gr/wp-content/uploads/fotia-4-935x526.jpg)