Μια Πρωτομαγιά στην Κρήτη πριν από περίπου 120 χρόνια έχει απαθανατίσει η εικόνα που δημοσιεύουμε. Όπως αναφέρει το καρτ ποστάλ, πρόκειται για μια πρωτομαγιάτικη σύναξη στη Νέα Χώρα Χανίων. “Η πρώτη Μαΐου εις Καινούριαν Χώραν“, γράφει χαρακτηριστικά η κάρτα που είχε κυκλοφορήσει από τον N. Douras.
Φυσικά ήταν συνάντηση για την υποδοχή του Μάη κι όχι συγκέντρωση για την Εργατική Πρωτομαγιά, η οποία καθιερώθηκε στην Κρήτη αργότερα, μετά την ένωση με την Ελλάδα.
Στη σπάνια εικόνα διακρίνουμε μια παρέα με από Κρήτες, Τουρκοκρήτες, αλλά και Αιθίοπες που ζούσαν στην περιοχή των Χανίων.
![](http://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2015/04/i-proti-maioy-eis-kainoyrian-choran-2.jpg)