Ολυμπιακοί Αγώνες: Πάλεψε αλλά “λύγισε” από την Ισπανία η Εθνική πόλο των γυναικών

H Εθνική πόλο των γυναικών, μετά την ήττα στην πρεμιέρα με 15-6 από τις ΗΠΑ, δεν τα κατάφερε και κόντρα στην Ισπανία (10-8).

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν τον δρόμο προς το τέρμα. Τελικά η Νικόλ Ελευθεριάδου έσπασε το… ρόδι και πέτυχε το 0-1. Με την Ξενάκη να σημειώνει το 0-2.

Οι Ισπανίδες όμως «απάντησαν», με το οκτάλεπτο να λήγει (2-2). Στην δεύτερη περίοδο η αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, πήρε τρεις φορές το προβάδισμα, όμως η ελληνική ισοφάρισε (5-5).

Το παιχνίδι στο τρίτο οκτάλεπτο ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη, με εναλλαγές στο σκορ. Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου γύρισαν ωραία τη μπάλα και η Μαργαρίτα Πλευρίτου ισοφάρισε (7-7).

Όμως η Ισπανία έκλεισε την περίοδο με δύο γκολ (9-7). Στην τέταρτη περίοδο το σκορ έγινε 10-7, με την Βασιλική Πλευρίτου, απλά να μειώνει (10-8).