Την Πέμπτη στις 9 το πρωί η προειδοποιητική κινητοποίηση της Επιτροπής Αγώνα του Δήμου Μινώα Πεδιάδας- Στον β’ Κόμβο της εισόδου του νέου αεροδρομίου Καστελλίου
Σε προειδοποιητική κινητοποίηση προχωρά την Πέμπτη στις 9 το πρωί, η Επιτροπή Αγώνα του Δήμου Μινώα Πεδιάδας, διεκδικώντας από την Πολιτεία την αναγέννηση του τόπου.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2024/07/43433-1200x668.jpg)
Το «ραντεβού» έχει δοθεί στον β’ Κόμβο της εισόδου του νέου διεθνούς αεροδρομίου στο Καστέλλι, με αιτήματα την ανασυγκρότηση από το σεισμό του 2021, τη συμμετοχή στην ανάπτυξη που «υπόσχεται» το νέο Α/Δ, την άμεση καταβολή των αποζημιώσεων για τις απαλλοτριώσεις και την άμεση επίλυση των επειγόντων προβλημάτων με λήψη ουσιαστικών μέτρων.
Ο Δήμος Μινώα Πεδιάδας και οι φορείς της περιοχής με την Επιτροπή Αγώνα στοχεύουν σε απαντήσεις και δεσμεύσεις με συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα καθώς τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Δήμος χρήζουν ουσιαστικών παρεμβάσεων και εφαρμογή του ολοκληρωμένου σχεδίου της Δημοτικής Αρχής.
Για το θέμα θα δοθεί Συνέντευξη Τύπου την Τρίτη 23 Ιουλίου στην αίθουσα της Περιφέρειας Κρήτης στις 12:00.