Στο πρώτη σειρά των εδράνων του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ κάθισε ο Αλέξης Τσίπρας, στην πρώτη του παρουσία στη Βουλή μετά την ανακοίνωση της αποχώρησης του από την ηγεσία του κόμματος.
Ο Αλέξης Τσίπρας κάθισε, κατά την ορκωμοσία της νέας Βουλής, στο πρώτο έδρανο έχοντας δίπλα του την Όλγα Γεροβασίλη, η οποία προτάθηκε για τη θέση του αντιπροέδρου της Βουλής και τον Σωκράτη Φάμελλο, ο οποίος προτάθηκε για πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ.
O Αλέξης Τσίπρας είχε συνομιλία με βουλευτές και βουλεύτριες.
![](https://left.gr/sites/default/files/images_new/2023/07/03/tsipras3.jpg)
![](https://left.gr/sites/default/files/images_new/2023/07/03/tsipras1.jpg)