Στο λιμάνι της Μυτιλήνης έδεσε το μεσημέρι της Τετάρτης το αρματαγωγό Ρόδος.
![](https://s.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2020/03/04/pol1.jpg)
Σε αυτό θα επιβιβαστεί το σύνολο των εισερχομένων μετά την 1η Μαρτίου προσφύγων και μεταναστών που αυτή τη στιγμή βρίσκονται στο λιμάνι της Μυτιλήνης σε υπαίθριο καταυλισμό.
![](https://s.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2020/03/04/pol.jpg)
Οι νέες αφίξεις υπολογίζονται περίπου στα 500 άτομα – πρόσφυγες και μετανάστες διαφόρων εθνικοτήτων – που έχουν μετατρέψει τις τελευταίες μέρες το επιβατηγό λιμάνι της Μυτιλήνης και συγκεκριμένα τον περιφραγμένο χώρο δίπλα στο παλιό κολυμβητήριο της πόλης – σε άτυπο καταυλισμό.
![](https://s.kathimerini.gr/resources/toolip/img/2020/03/04/lesvos.jpg)
Στο σύνολό τους οι παραπάνω πρόσφυγες και μετανάστες, αφού καταγραφούν θα μεταφερθούν σε κλειστό κέντρο παραμονής στο εσωτερικό της Ελλάδας.
ΑΠΕ – ΜΠΕ, φωτο: lesvospost