Με αφρούς γέμισε εχθές η παραλία στην Ανάληψη Χερσονήσου.
Με φωτογραφίες που δημοσίευσε ο κ. Σπύρος Λιανάκης στην ομάδα των Μετεωκρητών, αναφέρει ότι σύμφωνα με τους ειδικούς, αν και πρόκειται για σχετικά σπάνιο φαινόμενο, οι ειδικοί επισημαίνουν ότι ο πρώτος παράγοντας δημιουργίας αφρού στη θάλασσα είναι ο δυνατός άνεμος. Ο δεύτερος είναι τα κύματα και πιο συγκεκριμένα, τα κύματα που σκάνε στα βράχια.
Δεν φέρεται ο αφρός να σχετίζεται με βρωμιά, αντιθέτως φανερώνει πως μπορεί να υπάρχει εκροή οργανικής ουσίας. Ο πιθανότερος παράγοντας για αυτό το φαινόμενο σύμφωνα με τους ειδικούς φέρεται να είναι ένας παρακείμενος χείμαρρος, ή να δημιουργείται από την ίδια την στεριά.
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2020/01/81726482_801702263575731_7354517593249546240_n.jpg)
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2020/01/82368445_801702336909057_3057844280405000192_n.jpg)