Συνεδριάζει αυτή την ώρα το δημοτικό συμβούλιο Ηρακλείου προκειμένου να εκλέξει το νέο προεδρείο. Πρόεδρος προτείνεται από την παράταξη του δημάρχου, Βασίλη Λαμπρινού, προτάθηκε ο πρόεδρος και την προηγούμενη περίοδο, Γρηγόρης Πασπάτης.
Αντιπρόεδρος προτάθηκε η Μαρία Ξυλούρη από την παράταξη Κουράκη και γραμματέας ο Γιώργος Μανδαλάκης από την παράταξη Λυγερού.
Δείτε επίσης: Ο Π. Μπαριτάκης για πρόεδρος του Περιφερειακού, Ν. Συριγωνάκης αντιπεριφερειάρχης Ηρακλείου
![](https://www.candiadoc.gr/wp-content/uploads/2019/09/dimotiko-symvoylio-2.jpg)